Да ли и вама ствара додатно оптерећење мноштво теорија и опречних мишљења како исправно поступити при васпитању детета? Да ли вас фрустрира то морање да се буде савршен родитељ? Прочитајте текст где вам преносимо један део приче са одличне трибине на тему Традиционално и модерно родитељство.

Мало каснимо са овим утисцима, али за неке теме никад није касно и увек је право време да се поново потегну. Трибину је отворила Јована Папан, уредница сајта Детињарије.

Јована Папан – уредница Детињарија

Важно је дефинисати и традицију и модеран приступ. Могли бисмо само рећи да је традиција оно како смо ми васпитавани, а модерно родитељство је оно са чим се данас сусрећемо.

Како је уредница сајта напоменула, уколико сматрамо да смо добро васпитавани и да су наши родитељи добро поступали, тежићемо да применимо већину онога што су наши родитељи заступали. Увек су ту присутне реченице: „Ма шта му фали и у наше време је било тога и тога..“ Ипак, чињеница је да су се неке околности значајно промениле и неки изазови нису постојали. Ту првенствено мислимо на читав дигитални свет и технологију, који највише исцрпљује родитеље.

Мноштво доступних информација, смерница, савета како бити савршен родитељ, ствара код родитеља додатно оптерећење. Јер, уз савет одмах је ту некако присутно и морање да се буде савршен, што може фрустрирати данашње родитеље. Увек му је негде на памети да можда није довољно добар.

То је можда и најинтензивнији осећај који данашњи родитељи имају, а који наши родитељи нису имали, јер су много опуштеније родитељству приступали и гледало се другачије на то.

Често се кроз праксу види колико родитељи губе самопоуздање и одустају од родитељства и свог активног учешћа, јер не знају на коју страну да се окрену, кога да послушају. Мноштво теорија и врло често контрадикторних савета, наводе родитеља да устукне кад види проблем. Јер, шта год да уради по некој од тих теорија испашће да није добро поступио.

Владан Беара – психолог и психотерапеут

По његовом мишљењу, колико год се не слагали са тим, традиционално васпитање је било уређено. Знало се ко, шта, када ради, док су се у модерно време отвориле многе слободе. Људи не знају како да се понашају у појединим ситуацијама. Он сматра да долази време где све може, време хаоса. Појављују се бројни учитељи („духовни“), ауторитети су разни психолози, психотерапеути, разни цоацх-ови. Људи се у свом том лудилу лепе за неке ауторитете и онда слепо верују шта год они да кажу. Сматра да је велика опасност што је родитељима само један циљ у глави, а то је да његово дете буде срећно од 00-24х.

Родитељ у садашњици мора да се информише и едукује и изабере како ће поступити у некој ситуацији. Родитељ је тај који доноси коначну одлуку и мора преузети за то одговорност. И за ту одлуку нико му не гарантује да је исправна и да је добро поступио.

Ако хоћете да деца буду срећна, треба да их пустите да раде све што хоће. Али, кад их пустите да раде све што хоће, у једном моменту ће постати несрећна.

Ако хоћете да вам деца буду успешна, онда морате да их пустите да се муче у школи. А деца то не желе и желе само да се играју. Решење у свему је компромис и баланс.

Важно је да деци омогућите да буду срећна и вољена. Али је јако важно и да их учите васпитању, да усвајају неке норме понашања, да развијају у себи неке врлине и да траже свој животни пут и смисао једног дана.

Колико год да се трудите и колико год да сте добри родитељи, деца не могу да буду 24х срећна. То је недопустиво, незамисливо и то је чак штетно.

 

Снежана Голић – педагог

По њеном мишљењу традиционално васпитање није уважавало индивидуалне разлике између деце и од сваког детета исто се очекивало. Што се тиче модерног родитељства ту нема рецепта, већ свако мора да ради онако како најбоље зна. Да измисли модел у који верује и да „скува“ по свом рецепту. Она, као педагог, није става да преузима било чију педагогију. Као ни да је се слепо држи, већ да од сваке узме оно што је добро.

Да бисмо били успешни у стварању свог модела морамо пуно да читамо, да се информишемо и да се критички осврнемо. Бити модеран родитељ значи пре свега бити одговоран, док је код традиционалног родитељства постојала колективна одговорност. Каже да границе између традиционалног и модерног родитељства уопште нема и да је тешко рећи шта узети из једног, а шта из другог модела. Чак ни сви психолози и педагози кад се нађу заједно, не могу да се сложе и договоре како да направе неки модел који треба следити.

Модеран родитељ је онај који зна колико је важан рад на себи. Тек кад квалитетно уложимо у себе, моћи ћемо да се суочимо са свим оним што доноси модерно родитељство. Јер, основни задатак сваком родитељу требало би да буде да креира особу која ће касније моћи сама да пронађе свој пут. Модерно доба је доба избора, то нека вам увек буде на памети.

 

 

Преузето од: kockicezivota.rs