Пројекат "Поносна картица 2020 - цијена минус за 3+" може послужити као добар примјер заједништва и слоге у нашој животној и радној средини. Сарадња јавног и приватног сектора, друштвено одговорних локалних заједница, невладиног сектора те Фондације "За живот" допринијела је бољем статусу родитеља са троје и више дјеце.
Рекао је ово Борис Тубић, један од оснивача и предсједник Фондације "За живот" и пројект менаџер "Поносне картице 2020 - цијена минус за 3+", који је у интервјуу за "Независне" говорио о пројекту "Поносна картица", досадашњим успјесима те будућим плановима Фондације "За живот".
"Сматрам да Фондација 'За живот', посредујући између хуманости и родитељства, има велику моралну и друштвену одговорност", истакао је Тубић.
НН: Која идеја стоји иза пројекта "Поносна картица", од када се реализује у РС те коме су намијењене ове картице?
ТУБИЋ: Пројекат "Поносна картица" има за циљ да родитељима са троје или више дјеце укаже друштвено признање као уваженим и заслужним члановима друштва. Фондација "За живот" је на основу уговора о франшизи од Покрета за децу "Три плус" из Чачака 2020. године почела да реализује овај пројекат на територији РС. Такође, циљ пројеката је да се његовом реализацијом допринесе бољем положају вишечланих породица, развоју демографске политике и повећању наталитета. "Поносне картице" намијењене су родитељима са троје и више дјеце од којих је бар једно малољетно. Власници ових картица остварују попусте приликом куповине робе и услуга код привредних субјеката са којима Фондација има потписан уговор. Напоменуо бих да пројекат "Поносна картица" може послужити као добар примјер заједништва и слоге у нашој животној и радној средини. Сарадња јавног и приватног сектора, друштвено одговорних локалних заједница, невладиног сектора и Фондације "За живот" дала је конкретан пронатални резултат, а то је бољи друштвени статус родитеља са троје и више дјеце и конкретна финансијска помоћ која износи око 150 до 200 КМ мјесечно.
НН: Колико сте ових картица подијелили до сада те колико предузећа је склопило уговоре са Фондацијом "За живот" и прикључило се овом пројекту?
ТУБИЋ: До сада је подијељено око 1.900 "поносних картица", а потписани су уговори са 150 друштвено одговорних привредних субјеката односно компанија пријатеља вишечланих породица. Недавно се пројекту придружила и компанија "Нестро Петрол", која одобрава попусте за власнике картица. Списак свих учесника у пројекту може се наћи у апликацији за кориснике под називом "Поносна картица".
НН: Ову картицу могу да користе грађани неколико општина у РС. Који су то општине и градови који су до сада са Фондацијом "За живот" потписали уговор о сарадњи, а који ће то учинити у наредном периоду?
ТУБИЋ: Пројекат се реализује у Бањалуци, а потписани су уговори са општинама Лакташи, Теслић, Прњавор и Србац. Интересовање за сарадњу упутиле су општине Бијељина и Шипово, а у преговорима смо и са општином Градишка.
НН: Крајем прошлог мјесеца у Бањалуци је одржана конференција "Српска и Србија за породицу". Ко су били учесници те који су закључци конференције?
ТУБИЋ: На конференцији су учествовали представници Фондације "За живот", Покрета за дјецу "Три плус" из Чачка и Горан Рачић, представник Привредне коморе РС, уз присуство других уважених гостију. Договорено је да ће "поносне картице" од 2020. године, уз сагласност привредних субјеката који учествују у пројекту из РС, вриједити и у Србији и обрнуто. То значи да наши грађани могу "поносне картице" користити и у РС, али и у Србији, и обрнуто. Такође, договорено је да ће партнерске организације Фондација "За живот" и Покрет за дјецу "Три плус" из Чачка, свака у својој животној и радној средини, позвати јавни, приватни и цивилни сектор да дају већи допринос за повећање наталитета и борбу против бијеле куге. У основи пројекта "Поносне картице" су позитивне личне и друштвене врлине, а то су хуманост, друштвена одговорност те родитељска љубав. Да је наш народ богат овим врлинама, доказује да се у Србији за три године 2.500 компанија придружило пројекту у који је укључено и 38.000 породица, а у РС се за свега три мјесеца прикључило 150 компанија и осам друштвено одговорних локалних заједница.
НН: Какве су реакције вишечланих породица у РС које већ користе ове картице?
ТУБИЋ: Реакције вишечланих породица су изузетно позитивне. Трудимо се колико нам то дозвољавају наше финансијске и оперативне могућности да им у што краћем року издамо "поносну картицу" и одговоримо на захтјеве који нам свакодневно пристижу из свих крајева РС.
НН: Који су будући планови Фондације "За живот"?
ТУБИЋ: Планови Фондације "За живот" су да приликом реализације пројеката попут психолошког савјетовалишта из домена породичне проблематике, "Поносне картице" и спровођењем осталих циљева допринесемо бољем положају вишечланих породица, развоју демографске политике и повећању наталитета. Сматрам да Фондација, посредујући између хуманости и родитељства, има велику моралну и друштвену одговорност. У плану је да, поред психолошког савјетовалишта за породице, које редовно организујемо, од сада омогућимо и предбрачно психолошко савјетовалиште.
ИЗВОР: https://www.nezavisne.com/novosti/intervju/Tubic-za-Nezavisne-Fondacija-Za-zivot-posrednik-izmedju-humanosti-i-roditeljstva/626334?fbclid=IwAR3N_RrLp1QQr9ycaUZF-JAbxzPUynSSfTy1XlR4_ThYlihXYAPKx1bLmUg